مبدل حرارتی (Heat Exchanger)

مبدل حرارتی فرایند انتقال گرما را از یک سیال به سیال دیگر انجام می هد که این فرایند در تاسیسات نفت ،پتروشیمی و گاز کاربردهای بسیاری دارد . این مبدل ها کاربرد وسیعی در صنایع شیمیایی مانند واحدهای تقطیر نفت خام دارند. همانطور که از نام آن پیداست مبدل حرارتی پوسته و لوله از یک مخزن استوانه‌ای شکل بزرگ (پوسته) در فشار بالا و تعدادی لوله در داخل آن تشکیل شده است. مایع در داخل لوله‌ها حرکت می‌کند و بخار داغ بر روی لوله‌ها و درون پوسته جریان دارد. به علت تعداد زیاد این لوله‌ها و سطح تماس بالایی که ایجاد می‌کند، حرارت بخار به مایع داخل لوله منتقل شده و مایع را به جوش می‌آورد .
مبدل های حرارتی ساخت شرکت پایساز ‌از نوع Shell & Tube (پوسته و لوله) بوده و از انواع لوله با متریال مدنظر کارفرما، در حالت های U شکل و یا Fin Tube و در حالت‌هاي تحت فشار و كم فشار مطابق با استانداردهاي TEMA و ASME طراحی و ساخته می شوند. ظرفیت سالیانه تولید این شرکت 500 تن می باشد. 
در طراحی مکانیکی مبدلهای حرارتی از نرم افزارهای تخصصی مانند Aspen B-JAC و HTRI استفاده می‌شود. هدف اصلی در طراحی مبدل، انبساط گرمایی پوسته و لوله، تمیز کردن آسان مجموعه و به کارگیری کم هزینه ترین روش ساخت و تولید آنها است.
از جمله مهم ترین مبدل های حرارتی ساخت شرکت پایساز میتوان به پروژه های ساخت مبدل های حرارتی فاز 14 مجتمع گازی پارس جنوبی و مبدل های حرارتی و ریبویلرهای پتروشیمی آبادان اشاره کرد.

مخزن ذخیره
هیترهای شعله مستقیم و غیرمستقیم (Direct and Indirect Heater)

هيترهای شعله مستقیم و غيرمستقيم به طور گسترده اي در صنايع توليد ، فراورش و توزيع نفت و گاز استفاده مي شوند . مهمترين كاربرد این تجهیزات انتقال حرارت به جريان گاز با فشار بالا در بالا دست ايستگاه تقليل فشار مي باشد.
 از مهم ترین پروژه های ساخت هیتر در شرکت پایساز، میتوان به پروژه طراحی و ساخت چهار دستگاه هیتر غیرمستقیم طرح نمکزدایی اهواز متمرکز مربوط به شرکت مناطق نفتخیز جنوب اشاره نمود.

مخزن ذخیره

Powered by : Parsian